Čokoládový sen

čokoláda

reklama

Čokoládu snad má rád úplně každý. Není jen choutkou kterou rádi mlsáme, ale je jednou z ingrediencí mnoha dobrot – kupovaných nebo připravovaných doma.

Původ čokolády

Od bájných Mayů, Aztéků a Olmeků ji dovezl Kryštof Kolumbus v podobě kakaa a čokolády z kakaových bobů. Původně byla čokoláda jen hořkokyselé chuti, ale mlsní Evropané ji vylepšili cukrem. Výrobou kakaa, kakaového másla a čokolády v továrnách Holandska bylo odstartováno na našem kontinentu téměř čokoládové šílenství.

Jak vzniká čokoláda?

Čokoláda se vyrábí dnes automaticky, jen občas (o některých svátcích) během roku si lidé rádi vyrobí tu svoji – domácí čokoládu. V továrnách se plody kakaovníku (boby) se suší, zbavují slupek, drtí a praží. Mletím sušených bobů pak vznikne kaše s kakaovým máslem, které se z ní oddělí lisováním.

Kakaový prášek bez másla se dále zpracovává na kakao. K výrobě čokolády se část másla do kaše vrací, spolu s cukrem i dalšími přísadami dle typu čokolády – která může být mléčná, oříšková, s náplní,  bez cukru hořká a bez kakaa bílá.

Belgická čokoláda

Mezi značkové exkluzivní čokolády patří třeba ta belgická, která se liší od běžných nadstandardním podílem kakaa, tvary a náplněmi, často ruční výrobou i jednotlivými postupy při ní spolu s ingrediencemi.

Belgické plněné pralinky jsou vyhlášeným a velmi žádaným produktem na dnešním světovém trhu, kterou má na svědomí Jean Neuhaus – lékárník, jež ve svém obchodě prodával i čokoládové výrobky. Ty si získaly takovou oblibu, že se svým synem v roce 1895 založil čokoládovnu.

Bílá čokoláda

Ač je všeobecně nazývána čokoládou, nemá s ní nic společného. Pravá čokoláda totiž obsahuje kakao. A to v bílé čokoládě nenajdeme. Jen kakaové máslo. Přesto je boomem doby a s nejrůznějšími doplňkovými ingrediencemi v ní, je součástí čokoládového sortimentu všech marketů.

Klady a zápory čokolády

Čokoláda má své plusy i mínusy. Má povzbuzující účinky, blahodárně účinkuje na nervy a je známým afrodisiakem. Působí příjemně na naše libido, náladu i pro chuťové buňky je potěšením. Ale pozor, stejně jako alkohol nebo cigarety, může čokoláda způsobit závislost na ní. Nemalou patálií je fakt, že s nadměrnou konzumací čokolády nám přibývají i kila na váze a ničíme si pleť.

Nejen k jídlu

Ovšem čokoláda není jen k jídlu! K pozitivnímu naladění organismu si můžeme pomoci i čokoládovou koupelí, zábalem, aromaterapíí nebo maskou. Nabízí je mnohá welness centra i lázeňská střediska.

Koupel si můžeme vyrobit i doma, potřebujeme: 1 balíčku kakaového prášku, 1/3 balíčku sušeného mléka a půl sklenky koupelové pěny bez vůně, případně s vůní kokosu nebo oříšku. Vše smícháme ve vodě,  zapálíme svíčky, zhasneme a pak již jen relaxujeme ve voňavé lázni.

reklama