Domácí zeleň

květiny

reklama

V každém bytě a domě jsou příjemnou a praktickou okrasou pokojové květiny. Nejen proto, že nám zlepšují ovzduší v příbytku, ale kousek zeleně působí blahodárně i na lidskou psychiku.

Z toho vyplývá, že do našeho domova květiny (nejen řezané ve vázách, nebo sušina v ozdobách) zcela určitě patří. Protože je náš domov s nimi hezčí, ale také zdravější. Pokojové rostliny totiž zvlhčují ovzduší, vstřebávají a rozkládají škodliviny, navíc pohlcují prach.

Které rostliny lze doma pěstovat?

  • Tak třeba bylinky, o nichž jsme tu již psali v článcích – Bylinky ke zdraví i životnímu elánu.
  • Nebo pokojové rostliny (a to okrasné květem nebo listem).
  • A také závěsné květiny.
  • Anebo jarní cibuloviny.

Ty nejoblíbenější…

Stejně jako mezi pokrmy, koníčky nebo knihami, rovněž i mezi květinami je několik nejvíce oblíbených. K nim patří především Dracena, Ibišek, Yucca, Můrovec, Anturie, Šeflera, Sloní noha a Chameodora.

Dracena (Dracaena)

Pokojová rostlina tvořící kmen s zelenými, červeně nebo žlutě pruhovanými úzký listy jež jsou pružné a ohýbají se k zemi. Dobře se jí daří na místě s rozptýleným světlem a nepřímým slunečním svitem. Během léta může být i venku, jinak ne však v nižších teplotách než 15°C.

Během teplejších měsíců je potřeba udržovat zeminu stále vlhkou, v chladnějších pak postačí méně četné zalévání i sušší půda. Potřebu vláhy rostlinky nám napoví hnědnutí listů, které ukazuje přílišné sucho nebo průvan a nadměrné zalévání naopak měknutí kmenu Draceny. Hnojíme ji jen během léta cca 1 x týdně.

Ibišek (Hibiscus rosa – chinensis)

Stálezelený ibišek alias čínská růže, patří ke keřovitým rostlinkám. Dobře se tvaruje a protahuje, má krásné květy (červené, žluté, krémové, bílé), jež kvetou pouhý jeden den, na noc se zavírají a pak opadnou. Výborným místem pro tuto dekorativní květinu bude hodně světlé, slunné a vzdušné stanoviště, přes léto venku (na balkoně, terase).

V chladných měsících uvnitř domu a bytu. Během zimy jí dopřejeme nižší teploty okolo 12 – 16°C, někde v hale nebo předsíni, při vyšších teplotách opadávají lístky. Během léta ibišek hojně zaléváme, v zimě udržujeme zeminu jen navlhlou. Hnojíme 1 x měsíčně, pouze během jara a léta. Vhodné je jej každoročně na jaře přesadit do čerstvé, nové zeminy.

Yuka (Yucca)

Máme na mysli tu pokojovou, ne bezkmennou zahradní. Pokojová Yuka má silný kmen, a i přes větší rozměry (až 2 m výšky) jichž může dosáhnout, ji řadíme k nejvíce oblíbeným rostlinám v domácnostech. Výšku lze zcela jednoduše korigovat seříznutím vrcholu, nebo celou velkou rostlinu rozřezat na menší kusy cca 30 cm a zakořenit ji.

Yuce se daří na slunečném místě s čerstvým vzduchem. V zimních měsících ji uložíme někam do teploty okolo 10°C. Pokud ji necháme na stejném stanovišti jako v létě, neuschne nám, ale ztrácí pak často listy. Zálivku potřebuje mírnou, pozor na přemokření. Hnojíme pouze v létě cca 1 x za 3 týdny.

Anturie (Anthurium)

Rostlina původem z tropů, patří k náročnějším na péči. Přesto je velmi oblíbenou květinou v domácnostech. Anturie potřebuje po celý rok teplé a světlé stanoviště, bez přímého slunce. Při nižších teplotách se jí nedaří příliš dobře. Vyžaduje také vydatné zalévání, ale ne přemokření a zeminu s rašelinou.

Ideální je také ji pravidelně a často rosit, ale ne na květy, pouze po listech. Anturiím též prospěje občasné ponoření květináče do nádoby s vodou. Hnojíme ji jen v jarních a letních měsících cca 1 x za 3 týdny. V zimě pouze vynímečně. Pokud listy hnědnou, je to známka příliš vápnité vody anebo suchého vzduchu. Anturie se velmi dobře pěstuje v hydroponii (ve vodě bez zeminy).

Můrovec (Phalaenopsis)

Je to druh orchideje, která vyžaduje světlé místo bez přímého slunce a v pokojové teplotě, každodenní rosení (pozor – ne po květech), a namísto zeminy vzdušnou směs s kousky kůry. Speciální směs na pěstování orchidejí je k dostání běžně v OD.

Namísto zálivky ponoříme cca 1 x za 14 dní květináč s rostlinou do odstáté vody s pokojovou teplotou. Hnojíme speciálním hnojivem na orchideje – v létě 1x za 14 dní a v zimě  1x měsíčně. Pokud má rostlinka dobré podmínky, kvete celoročně květy v barvách bílé, růžové, lila, žluté i zelené.

Fialka africká (Saintpaulia)

Velmi nenáročná rostlinka nevelkého vzrůstu s krátkým stonkem, z nějž vyrůstají mnohočlenné listy. Kvete malými květy v barvě fialové, modré, bílé, růžové nebo purpurové a červené. Výborně se jí daří v mělčím květináči, v polostínu bez průvanu, při teplotách okolo 20°C. Ideálně na parapetu (nejlépe východního a západního okna), kde je lze v poledním slunci zastínit. Zaléváme jen mírně (ne přes listy a tak, aby byla zemina navlhlá) 2 – 3x týdně, pouze do misky pod květináčem. Můžeme fialky postavit i do misky s vlhkými oblázky či rašelinou. Nikdy nerosíme. Nadbytečné nebo usychající a jinak poškozené listy i květy průběžně odstraňujeme, fialka se nám odmění častým a četným květem.

Aporocactus (Aporocactus flageliformis)

Krásná kaktusovitá rostlina se svislými oddenky a malinově zbarvenými květy, která je velmi dekorativním přínosem do bytu. Přes léto ji lze zavěsit na balkon a terasu slunit. Jinak se jí daří v interiéru na světlém a slunném místě, při teplotách okolo 20°C, v zimě postačí  pouhých cca 10°C. Není vhodné rostlinu umístit k topení, pokud není jiná možnost, dáme na něj mokrý ručník. K zemině je dobré přidat štěrk nebo na drobné oblázky. V poledním slunci je ideální Aporocactus zastínit. Zaléváme jen mírně 2 x týdně a 2x měsíčně rosíme (zamezí se tak výskyt červených roztočů), hnojíme pouze v jarních a letních měsících hnojivem určeným pro kaktusy.

Asplenium vlasové (Asplenium trichomanes)

Patří k čeledí sleziníkovitých, se sytě zelenými vejčitě zaoblenými a zubatými listy o délce 5 – 10 cm. Rostlinka je – ač patří k vlhkomilným kapradinám – nenáročná na vlhkost a postačí jí suché podmínky, ovšem vlhkost vzduchu je nutná. Jeho potřebu vyřešíme umístěním rostliny do široké misky s keramzitem nebo oblázky. Asplenium si skvěle vede v polostínu bez průvanu, při teplotách mezi 20 až 25°C, v zimě o 5 stupňů nižších. Během jara a léta hojně ( 3 x týdně) zaléváme odstátou vodou, v zimě jen málo. Hnojíme cca 1 x měsíčně slabě koncentrovaným hnojivem pro pokojové květiny.

reklama