reklama
Za okny rozpaluje letní slunce dlažbu, auta, domy a střechy. I vzduch se tetelí horkem a je téměř nedýchatelný. Každá činnost je pro nás v tom vedru únavná, ztěžka se pohybujeme, nadměrně se potíme a nejraději bychom nedělali absolutně nic. Jak přežít takové dny?
Omílané skutečnosti
Přetrpět letní vedra především v panelovém domě a bytě je obtížné. Ale i rodinný dům je těžké ochladit. Najít správný způsob je opravdu problém. Ale nemusí být. Stínění, klimatizace či větrák, pitný režim a správné ochlazování organismu. To je cesta pro přežití veder v bytě.
Chronicky známé skutečnosti o zmíněném ochlazení lidského organismu (raději vlažná nežli studená sprcha, spíše nápoje neslazené a pokojové teploty a ne ledové) vynecháme. Zaměříme se spíše na ochlazení prostoru bytu a domu.
Jednoduché a účinné
Ochladit vzduch můžete doma napuštěním vany vodou na několik centimetrů – odpařováním se teplota v bytě sníží. Rovněž stínění žaluziemi, závěsy a roletami má své opodstatnění, hlavně v poledních hodinách. Letní žár se nemá šanci dostat přes ně k vám domů a prostory uvnitř zůstanou o několik stupňů chladnější než venkovní.
Také si ulevíte, když se postříkáte rozprašovačem nebo osprchujete vlažnou vodou. Doma můžete odložit téměř všechno oblečení, do práce si oblečte lehký a světlý oděv. Chuť na horké jídlo je v době veder minimální, snadno vystačíte s lehkými pokrmy.
Technické chlazení
Hodně finančně náročné je u rodinných domů jejich zateplení, ale dlouhodobě se zúročí – v zimě nepropustí dovnitř chlad, v létě naopak horko. V mnoha budovách se ochlazují místnosti za pomoci klimatizace. V bytě a domě si ji můžete pořídit také. Vyberete si cenově dostupnou variantu, vhodnou pro daný druh stavby, nejlépe s napojením do všech místností. Zde je nasnadě poradit se s odborníky. Pokud ale nechcete oslovit několik firem v místě vašeho bydliště a počkat na jejich nabídku, můžete zkusit vybírat klimatizaci sami.
Napevno
Do bytů a rodinných domů existují klimatizace s jednou venkovní jednotkou, propojenou na vnitřní jednotky do každé místnosti. Tato klimatizace funguje na principu cirkulace. Z kompresoru venkovní jednotky se tlačí chladící směs do jednotlivých vnitřních jednotek, kde odpařováním chladne. Proudící vzduch je tak směsí ochlazován a veden ventilací do místnosti.
Na výběr máte typ klimatizace nástěnný, podstropní nebo rohový, podle toho, kam ji chcete umístit. Mezi značkami vynikají klimatizace Sinclair, Toshiba a LG. Cenové rozpětí se pohybuje od 11 000,- do 50 000,- Kč za ty opravdu komfortní. Liší se výkonem chlazení a topení, hlučností, stupněm automatiky, rozsahem nastavení teploty, ovládáním a funkcemi. Výkon chlazení i topení se pohybuje od 2,7 kW do 5,8 kW; hlučnost od 30 do 45 dB.
Mobilně
Pokud nechcete nic instalovat, pak je pro vás vhodná klimatizace mobilní, tj. přenositelná z místnosti do místnosti. Ta nemá vnější jednotku, ale vlastní cirkulaci chladící směsi si zajišťuje sama. Zde kralují značky Siemens a Coolwex, v cenovém rozpětí 10 000 až 25 000,- Kč. Stejně jako klimatizace s venkovní jednotkou se ty mobilní liší výkonem od 2150W do 2,5kW, hlučností, četností funkcí, výbavou a ovládáním.
Levně a mobilně
Trochu méně finančně náročnou variantou jsou ventilátory. Jejich činnost vzduch ochladí také. Nepoužívejte je ale v místnosti s otevřeným oknem, kdy byste vlastně rozháněli teplý vzduch proudící do pokoje zvenčí. K mání jsou stropní, stolní a stojanové v různých velikostech a designech. Mají odlišný výkon i funkce i ceny od 500,- do 5000,- Kč.