reklama
Doba krize doléhá na mnohé domácnosti a jedince. Rostou náklady na bydlení, dopravu a ceny potravin se rovněž stále zvedají. Rodinný rozpočet je často velmi napjatý.
Jak řešit nízké příjmy?
Možná pomůže rodinný rozpočet, který je v této době nezbytný a pár tipů k němu.
- Rodinný rozpočet je vhodný pro každou domácnost. Jeho podstatou je sumarizace všech příjmů a výdajů domácnosti a jejich rozumné členění.
- Rodinná porada je ideální. Všichni si sednou, sečtou veškeré příjmy a výdaje a přerozdělí je na to skutečně nutné a na méně důležité. Započítává se daň i dovolená.
- K ruce – Postačí mít k poradě tužku, papír, kalkulačku a obálky nebo vše řešit pomocí pc. Dříve se vystačilo s nadepsanými obálkami. Nezavrhujme je ani nyní – v době účtů a bankovních karet. V počátcích pomohou jak při tvorbě rozpočtu, tak s přehledem o něm.
- Příjmy – náleží sem mzdy všech členů domácnosti, finance za přesčasy, brigády, dávky, důchody, ale také úroky atp. Jsou li některé částky uvedeny za delší čas než měsíc, (úroky z banky jsou za rok), je nutno je na ně rozpočítat. Pak se vše sečte a celkový příjem rodiny za měsíc je na světě.
- Výdaje – ty se získají součtem všeho, nač jsou peníze vynakládány. Patří do nich účty za nájem bytu, inkaso, telefon, úvěry a hypotéky, spoření, pojistné i poplatky v bance. K tomu rovněž výdaje za dopravu, benzín, nákupy potravin a věcí pro domácnost, oblečení, léky, internet, kabelová televize atp.
- Porovnání – a nyní se pouze porovná součet všech příjmů a výdajů. Jestliže je mezi nimi rovnováha, je to dobré. Pokud jsou příjmy vyšší než výdaje, tak hurá! Ovšem je li tomu naopak – tj.výdaje příjmy převyšují, je nutno vše promyslet a důsledně se proškrtat některé položky z rozpočtu a celý jej ještě omezit.
Tipy a triky pro domácí finance
Ty závisí na tom, o kolik výdaje převyšují příjmy.
- Spoření ani při malém rozpočtu nejsou vyhozené peníze, je důležité spořit byť jen malou částku, protože pak se nemusí nutně využít nevýhodná půjčka na mimořádné výdaje (např. koupi dosluhujícího spotřebiče), jež by nabouraly rozpočet.
- Pronajmout nemovitý majetek, něco (nadbytečné) z movitého prodat.
- Najít si brigádu či práci navíc, anebo vyměnit byt za menší.
- Zrušit havarijní pojistku na starší auto, anebo jej prodat a koupit nějaké (na provoz) levnější.
- „Oholit“ své denní výdaje na skutečně nezbytné – i na maličkostech se dá ušetřit (snížit nákupy časopisů, kuřiva, alkoholu, telef. účty, omezit návštěvy restaurací, kadeřníka, kosmetiky a také nakupovat s větším rozmyslem).
- Promýšlet i během měsíce, co lze ještě ovlivnit a zredukovat, zapisovat si denní útraty, výdaje za nákupy, dopravu a další poplatky.
- Takový aktuální přehled financí pomůže lehce si spočítat, kolik každý den a měsíc rodinu stojí.