reklama
Cactaceae čili katusovití, se označuje čeleď do níž kaktusy náleží. Tito pichlaví krasavci jsou krásní, tvarem i vzhledem velmi originální zástupci zelené říše rostlin. Kaktusování je tak trochu expresívní pojmenování pro pěstování kaktusů (třeba jen v malém). Pokud i vám učarovaly a toužíte některý mít mezi pokojovými rostlinkami, nabízíme stručnou „rukověť“ jak doma na kaktusy.
Jejich prapůvodní zemí je Amerika. Až díky lidem se dostaly i do jiných končin – Afriky, Asie, Evropy a na Madagaskar. Dle druhu mívají na výšku 5 až 15 cm, a na základě prostředí kde původně rostly, také dva typy kořenů – hluboké (kaktusy čerpající vodu z půdy) nebo mělké (druhy závislé na povrchové vodě – deštích atp.).
Až na výjimky jsou všechny pokryty trny, jež jim slouží jako ochrana proti zvěři a odpařování vody. Kvůli eliminaci jejích ztrát má také každý kaktus voskový povrch a jeho silný stonek dokáže vodu rychle a účinně vsakovat.
Ideální je proto pěstovat kaktusy v plastových květináčích – keramické jim ubírají potřebnou vláhu. Na základě tzv. areol – větévek, z nichž vyrůstají postraní stonky, nebo je v nich plst či chlupy, se dělí na různé druhy. Více do hloubky zabíhat nebudeme – každý si ten „svůj“ kaktus volí dle vkusu a podmínek sám.
Jak doma na kaktusy
Především je nutno si ujasnit počet rostlinek které si pořídíme, časové možnosti o jejich péči a v neposlední řadě vhodné místo. Lze si vypěstovat rostlinku ze semínek, nebo zakoupit předpěstovaný či již dospělý kaktus. To je nejjednodušší volba a až se s nimi trochu víc „sblížíme,“ je možno napříště experimentovat i s pěstováním ze semen.
To je ovšem časově poněkud delší záležitost. Umístění má velkou podstatu, protože je na konci podzimu nutno kaktusy „zazimovat“ v chladném a ideálně tmavém místě. Určitě budeme potřebovat plastové květináčky s miskou na vodu, substrát, postřikovač, případně jmenovky. Od jara do podzimu je ideálním místem pro ně skleník, nebo balkon. Velmi pěkně a originálně vypadají v akváriu nebo teráriu (samozřejmě bez jejich běžných obyvatelů a vody).
Zpočátku je vhodné stínit přímé slunce a dobře odvětrávat ( pozor na průvan). Pokud kaktusy dáme volně v bytě či domě na police a skříňky bez dostatečného světla a slunce, nemůžeme od nich očekávat extra zbarvení a květy. Během podzimu již nepřesazujeme a omezíme i zalévání tak, aby kaktusy byly na zazimování suché.
Takové pak ukládáme do zšeřelého či tmavého prostředí o teplotách 5 do 12 ºC, a to buď v květináčích nebo bez nich, zabalené do novin a umístěné v bedničkách. Kaktusy zaléváme během vegetačního období důkladně 1x týdně večer, spíše měkčí vodou. Postupujeme tak, že substrát prolijeme a necháme odtéct vodu do misky, kterou následně vyléváme.
Tak katusování zdar!