Myslivecké hody – zážitek pro labužníky

myslivecké hody

reklama

Vůně guláše a pečeně, smích, hudba, pivo a kořalka. To jsou myslivecké hody. Nejen ti od fochu si rádi smlsnou na lahodné pečínce, skvěle připravené zvěřině, masu. Máte také chuť? Tak pojďte s námi na myslivecké hody!

Myslivost jako taková

Jak vznikla vlastně myslivost? Víte to? Vznikla z odvěké touhy člověka lovit zvěř. Nejprve pro potravu, pak pro radost z lovu, pro pobyt v přírodě i pro lásku k lesu a zvěři. A tak časem začaly vznikat myslivecké spolky a sdružení, čítající v sobě právě milovníky všeho kolem myslivosti. Stěžejním posláním každého sdružení je především ochrana přírody a krajiny, jež je spjata s mysliveckou činností v ní.

Tradice mysliveckých hodů

Myslivecké hody pak byly již celkem samozřejmým důsledkem i podmínkou stabilního dlouhodobého fungování mysliveckých sdružení. A to nejen kvůli finančnímu zisku z těchto slavností – peněz, tolik potřebných pro správné a dobré hospodaření mysliveckých spolků. Ty byly k jejich fungování nutné a potřebné stejně jako všude jinde. Ale rovněž šlo o docela obyčejnou (nebo dnes spíše neobyčejnou a málo viděnou?) soudržnost lidí. O obyčejné sdružování ve vesnicích, obcích a oblastech, a především o ukázku umu a předností myslivosti v podobě krásných trofejí, ukázek střelby, lovu a sokolnictví, a v neposlední řadě prezentace mnoha dobrot připravených ze zvěřiny.

Hody, hody, doprovody

Samotná příprava mysliveckých hodů není jednoduchá. Zvěřina na všechny dobroty se musí předem na několik hodin naložit, směs na klobásky připravit a prokořenit. Pak je nutno vymyslet ke všemu přílohy, a nakonec vařit, dusit a péct. Chata mysliveckého sdružení a její areál se stylově zdobí, připravuje se příjemné posezení uvnitř i venku, chystá se malý bufet s kávou, nealko a alkoholickými nápoji, „pivní“výčepní koutek, místa na ukázky a ladí se hudba.

Menu pro labužníky

Myslivecké hody nabízí menu, z něhož si vybere skutečně každý (nejen) labužník. Kančí, srnčí a daňčí pečeni, zelí a knedlík, doplňuje zvěřinový guláš, smažené řízky ze všech tří druhů masa, stejně jako nechybí tato zvěřina s brusinkovou nebo šípkovou omáčkou, zvěřinové klobásky, tradiční divočák na rožni, či pikantní myslivecká topinka.

A navrch báječný recept – Srnčí medailonky na ananasu

600g srnčího masa, 1 lžíce solamylu, 4 lžíce oleje, 1 konzerva ananasu, 2 lžíce másla, 1 dl vody, dle chuti pepř,sůl, mletý jalovec a směs koření Divočina.

Maso očistíme, nakrájíme na malé plátky, okořeníme směsí, jalovcem, solí a pepřem. Necháme asi 5 minut odležet. Z ananasové konzervy slijeme šťávu, odložíme ji a kolečka překrojíme na půlky. V pánvi rozpálíme olej, maso zprudka orestujeme, podlijeme polovinou šťávy z ananasu, přidáme máslo a vše osmahneme. Vložíme ananas, přiklopíme poklicí, podléváme ananasovou šťávou a dusíme 5 minut. Ve vodě rozmícháme solamyl, šťávu v pánvi zahustíme a provaříme. Medailonky servírujeme přelité omáčkou. Hodí se k ní hranolky.

Dobrou chuť!

reklama