Žaludeční vředy: proč vznikají a jak se proti nim bránit

žaludeční vředy

reklama

Příčina vzniku žaludečních vředů je málokdy pouze jedna, většinou se jich skloubí hned několik. Mezi ty nejčastější patří stres, kouření, alkohol, příliš kořeněná jídla a v neposlední řadě také působení některých léků.
Žaludeční vředy mohou postihnout kohokoli z nás – někdy je jejich nástup pomalý, jindy naopak velmi rychlý. Celý problém spočívá v narušení povrchové vrstvy žaludeční sliznice, která je napadána různými sekrety a kyselinami, jež máme běžně v našem těle a pokud je žaludeční sliznice v pořádku, ničemu nevadí.

Pozor na přejídání

Kdo se již se žaludečními vředy potkal ví, že jde o nemoc dlouhodobou a velmi nepříjemnou. Projevuje se pálením a silnými bolestmi horní části břicha. Protože bolest zpravidla mizí po jídle, zahání ji nemocný ve většině případů nadměrným přejídáním, někdy však naopak zcela ztrácí chuť k jídlu.

Pokud se žaludeční vředy projevují opravdu silnými bolestmi, používají se tlumící léky, které na krátkou dobu sníží kyselost trávicího ústrojí a tím člověku uleví – situaci však nevyřeší. U pacienta může být v některých případech objevena i speciální bakterie, kterou je třeba zlikvidovat antibiotiky.

Pokud se bojíte případných operací, můžeme vás uklidnit. Chirurgicky se totiž žaludeční vředy léčí jen ve zcela výjimečných situacích, tedy pokud nastanou komplikace jako je krvácení, neprůchodnost žaludku, proniknutí vředu do břišní dutiny nebo v nejhorším případě podezření na nádor.

Pomůže změna životosprávy

Při diagnóze tzv. peptického vředu musí pacient zcela změnit životosprávu. To znamená, pro příště se vyvaruje zbytečnému stresu, musí dodržovat klid a pravidelný spánek. Nutná je i úprava jídelníčku včetně zákazu konzumace jídla, které stimuluje sekreci žaludečních šťáv. Doporučuje se tedy omezit pití alkoholu, silného čaje a kávy. Samozřejmostí je vyloučení hodně kořeněných a smažených jídel.

Pokud onemocníte žaludečními vředy, doporučuje se užívat potravinové doplňky jako Zinek, Lékořice nebo Aloe Vera. Vyzkoušet můžete také běžně dostupné bylinné čaje –například heřmánkový, měsíčkový nebo ibiškový a čaj z tužebníku nebo amerického jilmu. Všechny vám pomohou zklidnit podrážděnou sliznici.

Žaludeční vředy? Vyhněte se stresu!

Pokud chcete tvorbě žaludečních vředů předejít, je třeba především dodržovat zdravou dietu a celkově změnit životní styl. Dieta zahrnuje mimo jiné omezení smažených a příliš kořeněných jídel. Navíc je třeba neholdovat ve velké míře alkoholu a kávě. Namísto bílého pečiva začněte jíst celozrnné, do svého jídelníčku přidejte více zeleniny a hlavně – vyhýbejte se pokud možno zbytečnému stresu.

Námět: Pavla Jelínková

reklama