Zdraví, sílu, najdeš v sýru

sýr

reklama

Sýry a výrobky z něj jsou již dlouhou dobu pro nás zcela samozřejmou a běžnou součástí jídelníčku. Ale víme vůbec odkud se vzal, kde má svůj původ a čím nám může prospět?

Co je sýr?

Je to produkt vyrobený srážením z kravského, ovčího, kozího nebo buvolího mléka, za pomoci kyseliny mléčné či syřidla. Dle druhu mléka, obsahu tuku, využitých bakterií a dalších přísad (byliny, koření, ořechy, zelenina, uzeniny) spolu s dobou zrání a skladováním, tak vznikají nejrůznější typy a příchuti sýrů.

Bylo nebylo…

První sýr dle jedné legendy zcela nevědomky vyrobil arabský kočovník putující ze Středního východu na koni pouští. Ve vaku z žaludku domácího dobytka si vezl mléko k občerstvení. Po dlouhé jízdě se chtěl mléka napít, ale namísto něj ve vaku našel bílé mléčné hrudky a bělavou vodu – mléko se prostě srazilo. Stalo se tak díky působení enzymů obsažených ve stěnách vaku na čerstvé mléko a jeho protřepávání během dlouhé jízdy. A protože byl kočovník žíznivý i hladový, pojedl tvaroh i vypil syrovátku, a byl chutí všeho příjemně překvapen.

Původ sýru

Znali jej již Sumerové, Starověcí Řekové a Římané. V té době též vznikla velmi vážená řemeslnná profese sýrařů. A ti mají na svědomí objev procesu zrání sýrů díky určitému zpracování a skladování. V době středověku se jejich výrobou zabývali kněží a vyvinuli mnoho lahodných druhů. Renesance tvrdila, že je sýr nezdravý. Na výsluní se tedy dostal v 19.století, kdy vznikly první továrny na výrobu sýrů. A vyrobilo se jich mnoho, v 20 století až 3 biliony!

Zdraví sílu najdeš v sýru…

V současnosti si bez sýrů neumíme náš jídelníček představit. Nejsou jen lahodné, ale rovněž zdravé. Obsahují bílkoviny, tuky, vitamíny, minerály a stopové prvky. Vápník pomáhá kostem, zubům a nehtům, hořčík nervům a svalům, zinek stimuluje pozitivně smysly. K tomu připočtěme ještě vitamín A, B2 a B12.

Viz Wikipedie.

Který vybrat?

Dle druhu srážení se sýry člení na tvarohové, sýřené a tavené. Podle tvrdosti na čerstvé, měkké, polotvrdé, tvrdé a tavené tvrdé. A na základě obsahu sušiny na vysokotučné, smetanové, plnotučné, tučné, polotučné a hubené. Mnoho druhů sýra je hodně známých. K nim patří Apetito, Lučina, Hermelín, Gouda, nebo Niva. Jsou však i méně profláknuté,  s exoticky znějícími názvy jako Buchette což je kozí sýr, nebo Jadel jež je pro změnu pařený ovčí sýr. Zkuste je! Jsou skvělé!

reklama