reklama
Ramen je výživná polévka, která sice pochází z Číny, ale postupem času se stala japonským národním pokrmem. Jde o vývar s nudlemi, vejci a zeleninou. Podobně jako existuje spousta receptů na naši bramboračku nebo zelňačku, pocházejí z různých koutů Japonska odlišné varianty ramenu.
Z čeho se vaří ramen
Základem ramenu je silný masový vývar. Vaří se obvykle z vepřového či kuřecího masa, možné je také použít maso krůtí či rybí, možné je též připravit ramen vegetariánský ze zeleninového vývaru.
Nedílnou složkou ramenu jsou nudle, a to buď široké pšeničné udon, nebo žitné či pohankové soba. V polévce se objevují klíčky munga, čínské zelí, mrkev, cibule, mořská řasa, houby, vajíčka, miso pasta a obvykle nesmí chybět maso. K dochucení se používá sojová omáčka, česnek, zázvor, koriandr a další.
Vaření ramenu není žádná velká věda, ale vyžaduje čas. Vývar by se měl vařit alespoň dvě hodiny. Maso, aby bylo šťavnaté a co nejchutnější, se nakládá den předem. Se stejným předstihem by se měla připravovat také vajíčka.
Ramen je zvláštní tím, že se jeho složky připravují zvlášť. Vývar se pouze dochucuje, nic se k němu nepřidává. Zelenina se restuje na pánvi, nudle se vaří ve vlastním hrnci. Teprve při servírování se složky setkávají ve společné misce.
Jak připravit vejce? Nakládají se v čaji
Do ramenu “po česku” si samozřejmě můžeme dát prostá vařená vajíčka, ale byla by to škoda. Proč to nezkusit na asijský způsob? Tradičně se připravují tzv. čajová vajíčka.
Jak na to? Uvařte vajíčka tak, jak jste zvyklí, asi 6-7 minut, aby nebyl žloutek příliš tvrdý. Následně vejce zchlaďte a oloupejte. Pak přichází na řadu nakládání. Jelikož je recept z Asie, nechybí v něm čaj. Používá se černý, nejčastěji silně vonící pchu er. K němu se přidává sójová omáčka a koření, např. skořice, badyán, fenykl a hřebíček. Vejce v černém čaji necháme naložená asi 10-12 hodin, uchováváme je v lednici.
Kam na dobrý ramen
Obliba ramenu v České republice stoupá. Asijských restaurací je u nás dost, a tak máme spoustu možností, kde ho ochutnat. Cena začíná zhruba na 150 korunách, ty nejlepší rameny ovšem stojí 200 Kč a více. Na polévku se to zdá hodně, ale vzhledem k tomu, že je sytá a nahrazuje hlavní chod, není cena nijak závratná.
Vyhledávejte kvalitní asijské restaurace, ideálně ty, které se zaměřují přímo na japonskou kuchyni. Přečtěte si recenze na několik různých podniků a ty pak zohledněte ve výběru toho, kde nakonec ramen ochutnáte.